Środki europejskie na edukację w ramach Programu FERS

2 marca 2023

Ruszył Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) w ramach polityki spójności Unii Europejskiej.  Alokacja dla programu to  21,7 mld zł. Środki z Unii Europejskiej wesprą po raz kolejny edukację, ale także partnerów społecznych ( związki zawodowe i organizacje pracodawców). ZNP bierze aktywny udział w Komitecie Monitorującym FERS, który zatwierdza projekty i kryteria ich wyboru.

Najważniejsze cele Programu to m.in.:

Kształcenie i doskonalenie kadr systemu oświaty:

– szkolenia i doradztwo w zakresie rozwoju cyfrowego oświaty,

– wsparcie poradni psychologiczno-pedagogicznych,

– specjalistyczne centra wspierające edukację włączającą,

– nowoczesne kształcenie zawodowe,

– cyfryzacja edukacji,

– rozwój i wspieranie kompetencji nauczycieli,

– europejskie pożyczki na kształcenie oraz nabycie kwalifikacji przez osoby dorosłe.

–  wsparcie procesu kształcenia i rozwój kompetencji,

– rozwój oferty uczelni w zakresie uczenia się dorosłych,

– umiędzynarodowienie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego.

– wzmocnienie dialogu społecznego w wybranych obszarach – istotnych z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego kraju,

– budowa potencjału instytucjonalno-kadrowego organizacji partnerów społecznych,

– przygotowanie przedstawicieli partnerów społecznych do realizacji zadań w zakładach pracy (koordynatorzy edukacyjni, społeczni inspektorzy pracy itp.).