Galeria

Aktualności

ZNP na facebooku

Historia Związku Nauczycielstwa Polskiego

Pomnik Ławki Szkolnej


Pomnik Ławki szkolnej zlokalizowany jest przy wejściu do Domu Nauczycielskiego, siedziby Zarządu Głównego ZNP na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 35.

Pomnik jest repliką ławki z 1905 roku, jej oryginał znajduje się w muzeum ZNP w Pilaszkowie. Uroczystego odsłonięcia w dniu 18 listopada 2010 roku dokonali prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz prezes ZNP Sławomir Broniarz. Ławka z brązu naturalnej wielkości jest dziełem rzeźbiarza Wojciecha Gryniewicza. Odlew wykonał B.J. Kwieciński w Pleszewie. Na blacie ławki znajdują się dawne tradycyjne przybory szkolne: liczydło, kałamarz, stalówki, otwarty zeszyt w linię z piórem, oraz kilka książek przewiązanych tasiemką.

Tego samego dnia odsłonięto również, znajdującą się na ścianieDomu Nauczyciela, pamiątkową tablicę, na której widnieje następujący napis: „Dom Nauczycielski wzniesiony dzięki ofiarności nauczycielek i nauczycieli w latach 19301932 według projektu znanego architekta Teodora Bursze i inżyniera Antoniego Kowalskiego jest siedzibą Związku Nauczycielstwa Polskiego. Tablicę wmurowano w 105. rocznicę powstania ZNP. Warszawa, 18 listopada 2010 r.”.