Wniosek ZNP do Prezydenta o spotkanie ws. lex Czarnek

19 stycznia 2022

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do Prezydenta RP z prośbą o spotkanie w sprawie ustawy lex Czarnek. Natomiast Prezydium ZG ZNP przyjęło stanowisko z wnioskiem do senatorów o odrzucenie tej ustawy. Stanowisko Prezydium ZG ZNP zostało przekazane senatorom.

Warszawa, 18 stycznia 2022 r.

Pan Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się z uprzejmą prośbą o możliwość spotkania w sprawie proponowanych przez Ministra Edukacji i Nauki zmian w prawie oświatowym, zawartych w przyjętej przez Sejm RP 13 stycznia 2022 r. ustawie o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustawObecnie ustawa ta procedowana jest w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.

Niektóre z proponowanych rozwiązań burzą fundamenty polskiej edukacji.  Stanowią próbę scentralizowania zarządzania oświatą i powrót do rozwiązań, którym obca była idea samorządności i demokratyzacji życia szkoły. Przesuwają edukację w stronę wzmożonej kontroli, pozbawiając rodziców prawa do decydowania o wychowaniu ich dzieci i ograniczając wspieranie systemu oświaty przez stowarzyszenia i inne organizacje.

Uchwalona przez Sejm ustawa spotkała się z ogromną krytyką i wywołała społeczne protesty.  Negatywnie oceniana jest również przez naszą organizację związkową.

Uprzejmie prosimy o wyznaczenie terminu spotkania w celu przedstawienia przez najliczniej reprezentowany oświatowy związek zawodowy argumentów na rzecz wstrzymania niektórych rozwiązań przyjętych w ww. ustawie.

Liczymy na przychylne ustosunkowanie się do naszej prośby.

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP

List do Senatu i Stanowisko Prezydium ZG ZNP ws. lex Czarnek

17 stycznia 2022 r. Prezydium ZG ZNP przyjęło stanowisko w sprawie zmian w prawie oświatowym i wnioskiem do senatorów o odrzucenie zapisów, niszczących dobre i sprawdzone w praktyce rozwiązania. Stanowisko Prezydium ZG ZNP zostało przekazane senatorom i przesłane do Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Stanowisko Prezydium Zarządu Głównego ZNP z 17 stycznia 2022 r. w sprawie zmian w prawie oświatowym

Prezydium Zarządu Głównego ZNP odrzuca większość uchwalonych przez Sejm RP  13 stycznia 2022 r. zmian w ustawie o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.

Przyjęte zmiany naruszają zakres ustrojowego podziału kompetencji organów prowadzących szkoły i wykraczają zdecydowanie poza kompetencje kuratora oświaty jako organu nadzoru pedagogicznego. Niweczą 30-letni dorobek demokratycznej polskiej szkoły, niszczą jej autonomię i służą zastraszeniu dyrektorów, rad pedagogicznych i całego środowiska oświatowego.

Bez wątpienia forsowane przez Ministra Edukacji i Nauki rozwiązania stanowią próbę scentralizowania zarządzania oświatą i powrót do rozwiązań, którym obca była idea samorządności i demokratyzacji życia szkoły, a ich wdrożenie prowadzi do odebrania organom prowadzącym i kierownictwu szkół autonomii i realnej możliwości wpływu na jakość pracy szkół i placówek.

Ponadto, w nowelizacji zawarto wysoce szkodliwe rozwiązania wprowadzające urzędową kontrolę działalności stowarzyszeń i innych organizacji, co pozbawia rodziców prawa do decydowania o wychowaniu ich dzieci i ogranicza wspieranie systemu oświaty przez stowarzyszenia i inne organizacje.

Uchwalona przez Sejm ustawa wprowadza również bardzo groźną zmianę w ustawie o systemie informacji oświatowej. Zgodnie z przyjętym zapisem raz w kwartale Minister Edukacji i Nauki będzie przekazywał do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych szczegółowe informacje o każdej nauczycielce  i nauczycielu, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim. Mimo że są to wrażliwe dane ZUS będzie analizował każdy przypadek.

W związku z powyższym, Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się do Państwa Senatorów o odrzucenie zapisów, niszczących dobre i sprawdzone w praktyce rozwiązania.

Za Prezydium ZG ZNP

Sławomir Broniarz