Fotogaleria

ZNP na facebooku


Historia Związku Nauczycielstwa Polskiego


czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nadchodzące wydarzenia

  1. Posiedzenie Zarządu Oddziału

    25 czerwca @ 16:00 - 18:00

Święto Pracy 2024

29 kwietnia 2024

OPZZ: Chcemy Europy Socjalnej!

Zapraszamy na obchody tegorocznego Święta Pracy organizowane przez OPZZ, które odbędą się 1 maja w Warszawie pod hasłem “Chcemy Europy Socjalnej”. To wyjątkowy czas, abyśmy wspólnie podkreślili znaczenie solidarności społecznej oraz dążenia do lepszej przyszłości dla wszystkich obywateli Europy.

Spotykamy się o godzinie 11:00 pod Pałacem Kultury i Nauki – zbiórka uczestników przemarszu pod fontanną w Parku Świętokrzyskim (od strony ul. Świętokrzyskiej).

Przemarsz przejdzie ulicą Świętokrzyską pod siedzibę OPZZ na ul. Kopernika 36/40.

Bądźmy razem w Święto Pracy!

Apel Pierwszomajowy Przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

1 maja to dzień ludzi pracy na całym świecie, czas przypominania o pracowniczych postulatach oraz o naszych prawach! Dzień walki o godną pracę i godną płacę. W tym dniu apeluję o aktywny udział w pierwszomajowych wydarzeniach w całej Polsce. Praca jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Dla wielu ludzi jest nawet wartością samą w sobie. Dlatego tak ważny jest postulat godnej pracy. Praca nie tylko powinna być dobrze wynagradzana, ale także istotne są inne wymiary pracy jak możliwość współpracy, poczucie sensu wykonywanych działań oraz samorealizacja. Sprzeciwiając się procesom dehumanizacji pracy Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przypomina pierwszą zasadę Deklaracji Filadelfijskiej Międzynarodowej Organizacji Pracy: „Praca nie jest towarem”. Przypominamy także, że możliwość tworzenia związków zawodowych i wstępowania do związków zawodowych jest prawem każdego pracownika.

Związki zawodowe bronią praw pracowników oraz są gwarantem realizacji ich interesów. Stanowią także istotny fundament nowoczesnego państwa demokratycznego. Bez związków zawodowych nie ma prawdziwej demokracji. Bez związków zawodowych nie możemy także mówić o otwartym i niezależnym społeczeństwie obywatelskim. 1 maja 2024 roku mija dokładnie 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dla Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Unia Europejska to nie tylko wspólnota gospodarcza. To kluczowa ponadnarodowa instytucja, której zadaniem powinno być harmonizowanie kwestii społecznych i pracowniczych. Tylko wtedy, gdy Unia Europejska będzie zrównoważona w kwestiach ekonomicznych i społecznych, ma szansę stać się globalnym liderem. OPZZ docenia ogromny dorobek społeczny Unii Europejskiej.

Za fundamentalne dla unijnej tożsamości uznajemy nie tylko jej Traktaty, ale także Kartę Praw Podstawowych UE oraz Europejski Filar Praw Socjalnych. OPZZ oczekuje jednak dalszego pogłębiania i dobrze funkcjonującej Europy w sferze pracowniczej i społecznej, niwelującej różnice między Wschodem i Zachodem. Niebawem wybory do Parlamentu Europejskiego. OPZZ oczekuje od kandydatów i przyszłych europarlamentarzystów aktywności na rzecz głębszej integracji Unii Europejskiej w sferze socjalnej.
Chcemy Europy Socjalnej!
Niech się święci 1 Maja!
Piotr Ostrowski
Przewodniczący OPZZ

https://www.opzz.org.pl/chcemy-europy-socjalnej-swieto-pracy-2024/