Sejm ostatecznie przyjął lex Czarnek. Zbieramy podpisy pod petycją do Prezydenta

5 grudnia 2022

1 grudnia 2022 r. wieczorem Sejm ostatecznie przyjął lex Czarnek 2.0!

✍️ Zbieramy podpisy pod petycją do Prezydenta z wnioskiem o zawetowanie lex Czarnek 2.0 ✍️

To petycja autorstwa Mirosława Kozika, młodego nauczyciela z ZNP Oddział Pszczyna i przewodniczącego Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP.

Ustawa lex Czarnek, która odbiera rodzicom prawo do decydowania o zajęciach dodatkowych dla swoich dzieci oraz podporządkowuje szkoły kuratorom, wróciła do z Senatu do Sejmu wraz z wnioskiem senatorów o odrzucenie jej w całości. Sejm głosował nad odrzuceniem tego wniosku.

Środowiska oświatowe, w tym ZNP oraz organizacje pozarządowe, apelowały do posłów o zablokowanie tej szkodliwej dla edukacji ustawy.

Prawie się udało…

Sejm głosował w czwartek wieczorem nad wnioskiem o odrzucenie wniosku Senatu o odrzucenie ustawy w całości (tak brzmiał ten punkt obrad Sejmu). Do obalenia senackiego weta potrzebna była w Sejmie większość bezwzględna.

Większość ta wynosiła w tym głosowaniu 223.Za odrzuceniem wniosku Senatu głosowało 224 posłów, czyli zaledwie 1 ponad wymaganą większość. Przeciw było 218, a 2 wstrzymało się od głosu. Aż 16 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu. Część z nich to posłowie opozycji. W głosowaniu nie uczestniczyło 3 posłów KO, 1 Lewicy, 1 Konfederacji, 1 Polski 2050.