Oświadczenie ZNP w związku z korektą harmonogramu szczepień – 20.01.2021

21 stycznia 2021

Oświadczenie ZNP w związku z korektą harmonogramu szczepień – 20.01.2021

Ze zdumieniem przyjęliśmy dzisiejszą informację ministra Michała Dworczyka, pełnomocnika rządu ds. szczepień o umieszczeniu nauczycieli w grupie 1c. Decyzja ta opóźni w czasie termin rozpoczęcia szczepień nauczycieli i pracowników oświaty. Uważamy, że nauczyciele powinni być szczepieni na równi (nie przed) z innymi grupami uwzględnionymi w etapie I.

Nasze zdumienie jest tym większe, że podczas piątkowego spotkania z kierownictwem ZNP minister Michał Dworczyk zapewnił, że nauczyciele będą priorytetowo traktowani.

Tymczasem dzisiaj okazuje się, że rząd zmienia taktykę i – umieszczając nauczycieli w grupie 1c – odkłada w czasie szczepienia nauczycieli i pracowników oświaty.

Dzieje się to w sytuacji, kiedy:

– od maja 2020 r. stacjonarnie pracują nauczyciele wychowania przedszkolnego (i pracownicy innych placówek),

– kilka dni temu wrócili do szkół nauczyciele klas I – III,

– zapowiadany jest powrót do szkół kolejnych starszych klas.

Zwiększenie bezpieczeństwa nauczycieli i pracowników oświaty w czasie epidemii koronawirusa poprzez możliwość zaszczepienia się:

Domagamy się uruchomienia dobrowolnych szczepień nauczycieli i pracowników oświaty przed powrotem do szkół oraz tych, którzy cały czas pracują stacjonarnie (są to m.in. nauczyciele wychowania przedszkolnego). Uważamy, że nauczyciele powinni być szczepieni na równi (nie przed) z innymi grupami uwzględnionymi w etapie I.

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP