Galeria

Aktualności

ZNP na facebooku

Historia Związku Nauczycielstwa Polskiego

Oświadczenie ZNP w związku z decyzjami ws. szczepień

1 marca 2021

Oświadczenie ZNP w związku z decyzjami ws. szczepień

Jesteśmy zaniepokojeni aktualną sytuacją związaną ze szczepieniami w sektorze oświaty – oświadczenie ZNP 1.03.2021

Nasz niepokój budzi dzisiejsza wypowiedź prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. COVID-19, dotycząca szczepień nauczycieli i nauczycieli akademickich. Prof. Horban w porannej rozmowie wyraził opinię, że te szczepienia należy wstrzymać.

Deklaracja szefa doradców premiera jest o tyle niezrozumiała, że jeszcze w piątek 26 lutego br. rząd podjął decyzję o rozszerzeniu grupy szczepionych nauczycieli. Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej kierowanej przez prof. Andrzeja Horbana zdecydowano, że szczepionkę AstraZeneca otrzymają także osoby w wieku 65-69 lat.

Niestety, to niejedyna zmiana decyzji w ostatnich daniach.

We wtorek, 23 lutego br. rząd zmienił specrozporządzenie covidowe wpisując pracowników szkolnej administracji i obsługi do grupy priorytetowej. Zapowiedział też uruchomienie systemu pozwalającego na zarejestrowanie się do zaszczepienia tak, by szczepionkę AstraZeneca mogli otrzymać wszyscy pracownicy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, a nie tylko nauczyciele. Trzy dni później, w piątek 26 lutego rozporządzenie jednak znów zmieniono, a pracowników administracji i obsługi wykreślono z grupy priorytetowej.

Za błędną uważamy decyzję o wycofaniu pracowników administracji i obsługi z możliwości rejestracji na szczepienie, ponieważ pracownicy oświaty pracujący stacjonarnie codziennie mają kontakt z dziećmi i uczniami w przedszkolach i szkołach.

Tak chaotycznie prowadzona komunikacja dotycząca szczepień w oświacie:

Wyrażamy przekonanie, że nauczyciele i pracownicy oświaty powinni mieć możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19, a w pierwszej kolejności ci, którzy codziennie pracują bezpośrednio z dziećmi i młodzieżą.