Galeria

Aktualności

ZNP na facebooku

Historia Związku Nauczycielstwa Polskiego

Informacja ZNP przed rozmowami z MEiN (18.05)

30 maja 2021

Związek Nauczycielstwa Polskiego weźmie udział w rozmowach z ministerstwem edukacji nt. propozycji MEiN dot. statusu zawodu nauczyciela. Chcemy rozmawiać.

Chcemy rzeczywistego zwiększenia:
– prestiżu zawodu nauczyciela
– pensji w oświacie!

Niestety, te propozycje, które zostały nam przekazane tydzień temu przez ministerstwo tego nie zapewniają.

Proponowane przez MEiN zmiany dotyczą m.in:

Deklaracje przedstawicieli MEiN o chęci podniesienia pensji i prestiżu nie wystarczą. Potrzebne są odpowiednie rozwiązania. Te, które przygotował resort tego nie zapewniają, bo resort chce zlikwidować kilka dodatków i średnie wynagrodzenia, ograniczyć fundusz socjalny, zwiększyć pensum i tym sposobem sfinansować wzrost płac.

Nie godzimy się także na propozycję, by początkujący nauczyciel otrzymywał 125% minimalnego wynagrodzenia za pracę. To nie podniesie prestiżu zawodu, ani nie przyciągnie młodych wykształconych ludzi do pracy w szkole.

Proponujemy, by nauczycielskie zarobki zostałyby związane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. I mamy gotowy projekt wprowadzający takie rozwiązanie – „Godne płace”. Mamy także gotową propozycję dotyczącą mechanizmu finansowania wynagrodzeń nauczycieli. To nasza obywatelska inicjatywa „Pensje nauczycieli z budżetu”, pod którą podpisało się ponad 340 tysięcy osób, dotycząca wypłacania nauczycielskich pensji z budżetu państwa. Ona od kilku lat czeka na dalsze procedowanie w Sejmie i chcemy do niej teraz powrócić.

Wczoraj Prezydium ZG ZNP krytycznie oceniło propozycje MEiN dotyczące zmian statusu zawodowego nauczyciela.

Dzisiaj to Stanowisko Prezydium ZG ZNP przedstawimy na rozmowach z ministerstwem. Mówi ono o odrzuceniu projektowanych zmian statusu zawodowego nauczycieli, przedstawionych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w dokumencie z 11 maja br.

ZNP chce rzeczywistego zwiększenia:

– prestiżu zawodu nauczyciela

– pensji w oświacie,

ale propozycje ministerstwa, które zostały nam przekazane, tego nie zapewniają. Wręcz przeciwnie.

Uchwała Prezydium ZG ZNP z dnia 17 maja 2021 roku w sprawie projektowanych zmian statusu zawodowego nauczycieli (PDF)


Foto: Briefing prasowy ZNP 18 maja przed rozmowami z MEiN. Prezes ZNP oraz Zespół Negocjacyjny ZNP w składzie Urszula Woźniak, ZG ZNP i Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP