Edukacja uchodźców z Ukrainy. Międzynarodowe seminarium w ZNP

6 maja 2022

Od 3 do 5 maja w warszawskiej siedzibie ZNP odbywało się międzynarodowe seminarium na temat edukacji uchodźców z Ukrainy zorganizowane przez:

Seminarium odbyło się w formule hybrydowej. Wśród jego uczestników byli nauczyciele i związkowcy niemal z całego świata m.in. z Francji, Niemiec, a także z Japonii, przedstawiciele organizacji zajmujących się edukacją (OECD) i udzielaniem pomocy humanitarnej (m.in. UNESCO, UNHCR) oraz Ukraińcy – nauczyciele i urzędnicy z ukraińskiego ministerstwa edukacji.

Uczestnicy seminarium odwiedzili stołeczne szkoły, w których uczą się uczniowie z Ukrainy, spotkali się z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkem, zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich, rozmawiali z przewodniczącym OPZZ, posłankami Lewicy w Sejmie. Zastanawiali się, co i jak zrobić, by uczniowie z Ukrainy, ponieśli jak najmniejsze straty edukacyjne na skutek wojny toczącej się w ich kraju: tworzyć klasy przygotowawcze, od razu włączać do systemu? Wymieniali się doświadczeniami i pomysłami.

Relacja z seminarium zostanie opublikowana w najbliższym Głosie Nauczycielskim z 11 maja, polecamy!

Na zdjęciu powyżej:

David Edwards, sekretarz generalny Education International

Andreas Schleicher, dyrektor ds. Edukacji i Umiejętności OECD i koordynator badań PISA

Mialy Dermish, dyrektor SIRIUS – Policy Network on Migrant Education

Sławomir Broniarz, prezes ZNP