Apel ZNP do Premiera o podjęcie działań zwiększających bezpieczeństwo

27 października 2020

Apel ZNP do Premiera o podjęcie działań zwiększających bezpieczeństwo

Warszawa, 26 października 2020 r.

Pan Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

W sytuacji eskalacji zagrożenia epidemicznego, Związek Nauczycielstwa Polskiego po raz kolejny zwraca się do Pana Premiera o niezwłoczne podjęcie działań zwiększających bezpieczeństwo wychowanków, uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty.

Rząd jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich obywateli, także tych najmłodszych. Wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu szkół częściowo tylko rozwiązują problem powstrzymania rozszerzania się epidemii koronawirusa, ponieważ pominięto przedszkola i klasy I-III w szkołach podstawowych.

Ponownie apelujemy o wyposażenie dyrektora w rzeczywiste kompetencje zarządcze i wprowadzenie regulacji uprawniającej dyrektora szkoły i placówki oświatowej do podjęcia decyzji o nauczaniu zdalnym lub hybrydowym bez potrzeby ubiegania się o zgodę sanepidu.

Ponadto w związku ze wzrostem ryzyka zawodowego, apelujemy o zaliczenie nauczycieli do grupy specjalnego ryzyka i wprowadzenie w czasie pandemii rozwiązań gwarantujących m.in.:

Liczymy na pilne zajęcie stanowiska w powyższych kwestiach.

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP