Fotogaleria

ZNP na facebooku


Historia Związku Nauczycielstwa Polskiego


czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nadchodzące wydarzenia

  1. Posiedzenie Zarządu Oddziału

    25 czerwca @ 16:00 - 18:00

Konferencja prasowa ZNP: Szkolna wycieczka = praca nauczycieli

11 czerwca 2024

10 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja prasowa ZNP “Nie tylko o wycieczkach szkolnych, ale także o innych kwestiach wymagających szybkiego uregulowania”. Uczestniczyli w niej Sławomir Broniarz, prezes ZNP oraz Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP.

Oto najważniejsze tematy poruszone podczas konferencji:

NAGRANIE (transmisja LIVE na facebookowym profilu ZNP): https://youtu.be/SrchZ1hvJbk

Prezes Związku przypomniał, że w grudniu ub.r. Związek zaproponował szefowej MEN utworzenie zespołu roboczego, który zająłby się kluczowymi sprawami podnoszonymi przez środowisko nauczycielskie. – Mamy połowę czerwca i do tej pory nic się nie wydarzyło. Owszem zespół został powołamy, partnerzy społeczni wyłonili swoich przedstawicieli, na czele tego zespołu stoi pani minister Barbara Nowacka, ale nauczyciele pytają „co z tego?” – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Jednym z tematów są wynagrodzenia. Chodzi o wysokość wynagrodzeń nauczycielskich w 2025 r., ale także o zmiany w systemie wynagradzania polegające na powiązaniu wysokości płac nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju.

Taką zmianę przewiduje obywatelski projekt ustawy złożony w Sejmie przez ZNP. Prezes Związku przypomniał, że 25 stycznia br. przedstawił inicjatywę ZNP na forum Sejmu i od tamtego czasu nie odbyło się żadne posiedzenie Izby, ani sejmowej komisji edukacji w tej sprawie.

O szczegółach oczekiwań ZNP mówiła Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP. – Nauczyciele odnoszą wrażenie, że znowu stali się niewidoczni dla rządzących – powiedziała. – Ponieważ nie zostały wprowadzone żadne uregulowania, które rozwiązywałyby problemy nauczycieli.

Jednym z istotnych problemów jest przewlekłość postępowań dyscyplinarnych (są nawet przypadki, kiedy nauczyciel jest zawieszony od 7 lat!). Kolejną sprawą, która bulwersuje nauczycieli, jest sytuacja związana z emeryturą stażową. – Przepisy dotyczące tego świadczenia wchodzą w życie 1 września br. Problem polega na tym, że nauczycieli, którzy nabędą prawo do „stażówki” nie będą mogli skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia (nawet jeśli nie zamierzają przejść na emeryturę stażową) – mówiła wiceprezes ZG ZNP.

– ZNP domaga się także poprawy warunków pracy w szkołach i przedszkolach oraz dalszego wzrostu wynagrodzeń. Nie mniej ważne jest zadbanie o dobrostan nauczycieli. – Dobrostan nauczycieli jest tak samo ważny jak dobrostan uczniów – mówiła wiceprezes ZG ZNP Urszula Woźniak.