Oświadczenie Społecznego Komitetu Wspieram Nauczycieli

19 czerwca 2019

Oświadczenie Społecznego Komitetu Wspieram Nauczycieli

(18 czerwca 2019)

1. Napłynęło ponad 30 tys. wniosków z prośbą o pomoc materialną w związku z utraconymi dochodami z powodu uczestnictwa w kwietniowym strajku. Komitet dziękuje nauczycielkom i nauczycielom za okazane zaufanie.
  2. Na koncie Wspieram Nauczycieli zebraliśmy 8 557 955,77 zł (stan na 18 czerwca 2019). Jest to dowód na ogromny obywatelski odruch solidarności i uznania dla pracy polskich szkół, tym ważniejszy, że nastroje wśród nauczycieli i nauczycielek nie są teraz najlepsze. Apelujemy do nauczycieli i nauczycielek, by podniesieni na duchu nie rezygnowali pochopnie z powołania, jakim jest praca z dziećmi i młodzieżą.
  3. Komitet zdecydował, że zgodnie z regulaminem pomoc otrzymają nauczyciele i nauczycielki, a także inne osoby zatrudnione w szkołach przedszkolach i innych placówkach oświatowych, które:

Po długiej dyskusji Komitet uznał, że zwróci się do ZNP o sprawdzenie, w których miejscowościach organy prowadzące szkoły wypłaciły do końca czerwca środki na wynagrodzenie za czas strajku i na tej podstawie będzie kwalifikował wnioski o pomoc.

1. Obecnie trwa wprowadzanie danych z wniosków do bazy, co pozwoli na wyłonienie ostatecznej listy osób, które dostaną pomoc. Taka lista powstanie po spotkaniu Komitetu 1 lipca 2019. Od początku lipca rozpoczniemy wysyłkę środków na indywidualne konta.
  2. Kwota wysyłana zostanie wyliczona jako iloraz zebranej sumy na koncie Funduszu Strajkowego (ponad 8,5 mln zł) i ostatecznej liczby zakwalifikowanych osób. Zapewne będzie ich tyle, że pomoc wyniesiemniej niż 500 zł, które miało być maksymalną kwotą.
  3. Społeczny Komitet apeluje o kolejne wpłaty na konto funduszu strajkowego: 13 1240 5934 1111 0010 8960 6877, zwłaszcza w ramach inicjatywy “zamiast kwiatka” (na koniec roku szkolnego).
  4. Zbiórka i akcja pomocy dla nauczycieli będzie trwała dalej, także jesienią. Komitet deklaruje, że na miarę swoich sił i środków będzie wspierał walkę nauczycieli o godne zarobki i lepszą edukację.
  5. Komitet wyraża podziękowanie Związkowi Nauczycielstwa Polskiego, który wykonuje ogromną pracę organizacyjną przy obsłudze akcji społecznej pomocy nauczycielom i nauczycielkom. Jest to tym bardziej godne podkreślenia, że pomoc nie obejmuje członków Związku.Społeczny Komitet Wspieram Nauczycieli