Wniosek do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy okołobudżetowej
18 lutego 2020
Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował dzisiaj (18.02.2020) list do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o zawetowanie tzw. ustawy okołobudżetowej. W ustawie znajduje się zapis mówiący o 6% podwyżkach dla nauczycieli dopiero od 1 września br., a Związek Nauczycielstwa Polskiego zaproponował, aby podwyżki wynagrodzeń nauczycielskich następowały już od 1 stycznia br. Poprawkę ZNP przyjął Senat, ale niestety Sejm – głosami posłów PiS – odrzucił ją w ubiegłym tygodniu.
– W związku z uchwaleniem przez Sejm RP ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, Związek Nauczycielstwa Polskiego występuje do Pana Prezydenta o wykorzystanie kompetencji określonej w art. 122 ust. 5 Konstytucji RP i przekazanie ww. ustawy Sejmowi do ponownego rozpatrzenia w zakresie zmiany art. 5. – czytamy w liście ZNP do Prezydenta RP. Przypominamy, że tylko podwyżki od stycznia sprawią, że zadeklarowana przez Ministra Edukacji Narodowej podwyżka osiągnie średnioroczny wskaźnik 6%.
Wprowadzenie podwyżki z wyrównaniem od 1 września br., zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 5 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, nie spełnia tego postulatu.
Ponadto, zgodnie ustawą Karta Nauczyciela, podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli następuje nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku.
– W związku z powyższym uzasadniona jest prośba, aby Sejm RP na wniosek Prezydenta RP dokonał ponownej analizy art. 5 ustawy okołobudżetowej, zmieniając jego treść w taki sposób, aby wyrównanie podwyżki wynagrodzeń następowało od 1 stycznia 2020 r., tym bardziej, że Senat RP rekomendował Sejmowi przyjęcie poprawki tej treści – piszemy w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.