Fotogaleria

ZNP na facebooku


Historia Związku Nauczycielstwa Polskiego


listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nadchodzące wydarzenia

  1. Zebranie Zarządów Ognisk – zdalne

    28 listopada @ 16:00 - 17:00

List do Premiera: W czasie epidemii cięcia dotykają najsłabszych

13 maja 2020

Negatywne konsekwencje epidemii w edukacji uderzają w najsłabszych. To m.in.:

  • cięcia zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  • ograniczenie czasu pracy świetlic i bibliotek szkolnych,
  • likwidacja etatów.

Apelujemy do premiera o osobiste zainteresowanie się problemem i przeznaczenie dodatkowych środków na realizację tych zadań szkoły. Oto nasz list do szefa rządu w tej sprawie.

                                                                                                      Pan Mateusz Morawiecki

                                                                                                   Prezes Rady Ministrów

Związek Nauczycielstwa Polskiego sygnalizuje poważny problem dotyczący drastycznych oszczędności w oświacie projektowanych od nowego roku szkolnego. Szczególnie bulwersujące są cięcia w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz ograniczenie czasu pracy świetlic i bibliotek szkolnych poprzez likwidację etatów. Spostrzeżenia te wynikają z analizy zaopiniowanych przez ZNP arkuszy organizacji pracy szkół. W arkuszach zawarte zostały rozwiązania niekorzystne dla uczniów wymagających wsparcia ze strony nauczycieli specjalistów, w tym psychologów, pedagogów, logopedów, terapeutów – godziny pracy tych nauczycieli ulegają znaczącej redukcji.

Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest jednym z podstawowych zadań szkoły. Pomoc ta jest istotna dla prawidłowego rozwoju młodego człowieka, zwłaszcza w kontekście edukacji włączającej, której celem jest zwiększenie szans edukacyjnych wszystkich dzieci i młodzieży.

Ponadto zwracamy uwagę, że wsparcie psychologiczno-pedagogiczne jest nieodzowne w dobie zagrożenia epidemicznego, z którym prawdopodobnie będziemy zmagali się również w przyszłym roku szkolnym. Znajdujemy się w niezwykle trudnej rzeczywistości, mogącej implikować sytuacje kryzysowe w wielu rodzinach. Dlatego tym bardziej nie należy dokonywać oszczędności kosztem zdrowia, w tym także zdrowia psychicznego, młodych ludzi. Te oszczędności są pozorne. W przyszłości poniesiemy znacznie wyższy koszt i to nie tylko w wymiarze finansowym.

To od nas – dorosłych, w tym polityków stanowiących prawo, zależy zabezpieczenie na odpowiednim poziomie potrzeb dzieci i młodzieży. Musimy być odpowiedzialni i wrażliwi na te potrzeby. Musimy pamiętać, że szkoła to nie tylko sfera dydaktyki. To również szeroko rozumiana sfera opieki nad uczniem i wychowankiem.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się do Pana Premiera o osobiste zainteresowanie się przedstawionym problemem i przeznaczenie dodatkowych – celowych środków finansowych na realizację powyższych zadań szkoły.

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP