Konferencja: Edukacja klimatyczna 26 listopada Związek Nauczycielstwa Polskiego
25 listopada 2021
26 listopada Związek Nauczycielstwa Polskiego, Związek Zawodowy Górników w Polsce, Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Centrum im. Ignacego Daszyńskiego zapraszają od udziału w konferencji “Edukacja klimatyczna jako narzędzie transformacji klimatycznej z perspektywy Śląska i Ślązaków. Zorganizujmy się sami!”.
Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w Katowicach oraz on-line (Zoom, transmisja live na facebookowym profilu ZNP @znpedupl). Zapraszamy do udziału!
Piątek, 26 listopada 2021 r.:
- 10:00 Powitanie, omówienie programu i celów konferencji: Sławomir Broniarz, prezes ZNP i Dariusz Potyrała, przewodniczący ZZG
- 10:20 Przedstawienie Uczestniczek i Uczestników, wprowadzenie
- 10.30 Dyskusja z udziałem nauczycielek i nauczycieli, górników, aktywistów klimatycznych, ekspertek i ekspertów, samorządowców i polityków.
Kluczowymi tematami naszych rozważań będą:
transformacja klimatyczna z perspektywy pracowników
wyzwania klimatyczne regionu
edukacja jako narzędzie transformacji klimatycznej
możliwości wdrożenia działań
Link do spotkania za pośrednictwem platformy ZOOM: https://zoom.us/j/96171289353
Podczas konferencji zostanie zaprezentowana publikacja Fundacji im. Friedricha Eberta pt. „Działanie dla klimatu. Jak mówić o społeczeństwie ekologicznym i sprawiedliwym”
http://library.fes.de/pdf-files/bueros/warschau/18024.pdf
Dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie na języki polski i niemiecki.
Seminarium odbędzie się w Katowicach. Miasto to było gospodarzem szczytu klimatycznego COP24 w 2018 roku i jest stolicą regionu, którego gospodarka opiera się na wydobyciu węgla. Jego mieszkańcy są z jednej strony najbardziej świadomi zagrożeń związanych z degradacją środowiska i jednocześnie pełni obaw przed utratą pracy wynikającą z zamykania kopalń. Nawiązanie dialogu ma służyć wypracowaniu wspólnych rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju regionu, zwrócić uwagę na obawy i oczekiwania młodych ludzi o przyszłość, zainicjować kampanię edukacyjną o zmianach klimatu, która jednocześnie będzie stanowiła forum dialogu o tym, jak dokonać transformacji w życiu indywidualnych mieszkańców, w którym oni sami będą podmiotem a nie przedmiotem zmian.