Fotogaleria

ZNP na facebooku


Historia Związku Nauczycielstwa Polskiego


październik 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nadchodzące wydarzenia

  1. Porady prawnika ZNP

    30 października @ 15:00 - 16:00
  2. Porady prawnika ZNP

    20 listopada @ 15:00 - 16:00
  3. Porady prawnika ZNP

    22 stycznia 2026 @ 15:00 - 16:00
  4. Porady prawnika ZNP

    12 marca 2026 @ 15:00 - 16:00
  5. Porady prawnika ZNP

    23 kwietnia 2026 @ 15:00 - 16:00

Dr Błażej Mądrzycki RSzWiN ZNP: Związki zawodowe są ważne dla społeczeństwa obywatelskiego

13 kwietnia 2021

Z dr. Błażejem Mądrzyckim, wiceprezesem Rady Uczelnianej ZNP w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, rozmawia Głos Nauczycielski
„Pandemia. Nowa rzeczywistość?” – pod takim tytułem Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP zorganizowała webinarium, podczas którego akademicy – członkowie Związku starali się odpowiedzieć na pytania o długofalowe skutki pandemii dla gospodarki, polityki i społeczeństwa. Jaka idea towarzyszyła organizacji tego wydarzenia?
– Jako Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP postanowiliśmy zaprosić do udziału w debacie ekspertów reprezentujących różne dyscypliny nauki, z którymi mamy ułatwiony kontakt, ponieważ są członkiniami i członkami Związku, i zapytać ich jak odnoszą się do pandemicznej rzeczywistości. Interesowało nas też to jak widzą naszą przyszłość w związku z COVID-19. Chcieliśmy by na te pytania spróbowali odpowiedzieć tacy specjaliści jak: politolog, prawnik, ekonomiści. Dla nas wszystkich jest istotne by mieć świadomość jak pandemia może się potoczyć i jak może wpłynąć na życie każdego z nas.

Co wynika z tej debaty?
– Zgodziliśmy się co do tego, że ogromną rolą partnerów społecznych, w tym zawiązków zawodowych, jest to by poprzez różne obszary aktywności także poprzez wpływ na ustawodawstwo, proponować konkretne rozwiązania, być swego rodzaju drogowskazem w warunkach pandemii.
Dzisiaj związki zawodowe to organizacje zrzeszające także „robotników myśli”, osoby pracujące na uczelniach wyższych, w szkolnictwie, osoby które dostrzegają istotę stosunków pracy. Taką organizacją jest ZNP. Funkcjonowanie związków zawodowych jest fundamentem nowoczesnych społeczeństw, dojrzałości, dialogu. Dialog społeczny ze stroną związkową jest rozwinięty na całym świecie, nie tylko w państwach skandynawskich, które są wskazywane jako wzór rozwoju i stabilności.

Więcej na stronie www.glos.pl, polecamy!

Debatę można obejrzeć TUTAJ.