Wycieczka Sekcji Emerytów ZNP w Rybniku na Dolny Śląsk
Wycieczka Sekcji Emerytów ZNP w Rybniku na Dolny Śląsk – dzień I
W dniach 21-24 czerwca odbyliśmy bardzo ciekawą i bardzo udaną wycieczkę autokarową na Dolny Śląsk. Dla większości uczestników wycieczki, było to pierwsze spotkanie z tym regionem Polski o niesamowitej historii i ciekawym krajobrazie, w którym znajdują się urocze miejscowości ze wspaniałymi zabytkami i wielokulturową historią. Na rozpoczęcie wycieczki, miła niespodzianka – naszym przewodnikiem jest kol. Ewa Gatnar, członek naszej SEiR ZNP, licencjonowany przewodnik, współpracujący z Biurem Turystycznym „Agata” w Rybniku, któremu powierzyliśmy organizację wycieczki. Czterogodzinna podróż upłynęła bardzo przyjemnie, na słuchaniu ciekawych opowieści przewodniczki dotyczących mijanych miejscowości, a także widocznych w oddali na horyzoncie charakterystycznych form ukształtowania Sudetów, takich jak Góra Św. Anny, Ślęża, czy pasmo Gór Sowich. Z autostrady wąskimi krętymi dróżkami dojechaliśmy do Głuszycy i rozpoczęliśmy zwiedzenie podziemnego miasta „Osówka”, które jest częścią tajnego projektu III Rzeszy pod kryptonimem „Riese” oraz pobliskich największych podziemi „Włodarza” /Wolfsberg 4/ wchodzącego w skład tego projektu na terenie Gór Sowich. Do dziś nie ma pewności jakie funkcje miały pełnić te tajemnicze podziemne budowle. Najbardziej prawdopodobne jest to, że miała tu powstać kwatera Hitlera wraz z obiektami dowództw wojskowych. Według jednej z hipotez, po ukończeniu budowy Niemcy planowali rozlokować tutaj naukowców pracujących nad wunderwaffe /tajną bronią o wielkiej sile rażenia/ i prototypem bomby atomowej. Wszystkie dokumenty zniszczono, a wykute ręcznie w twardej skale, przez tysiące więźniów obozów koncentracyjnych olbrzymie groty, bunkry, hale, korytarze, świadczą o ich męczeństwie i katorżniczej śmierci. Przerażające były bowiem warunki pracy i ogrom ich cierpienia. W czasie zwiedzania na myśl przychodziły nam słowa z „Medalionów” Zofii Nałkowskiej, że to: ”Ludzie ludziom zgotowali ten los” . Trasa turystyczna obfitowała w pokazy multimedialne ilustrujące tamte wydarzenia. Nasi seniorzy dzielnie pokonali wręcz ekstremalną trasę zwiedzania „Włodarza”, połączoną z przepłynięciem łodzią desantową po zalanych wodą grotach. Kiedy zobaczyliśmy czekającego na nas w łodzi przewodnika, skojarzyliśmy go z mitologicznym Charonem – przewoźnikiem dusz zmarłych przez rzekę Styks w podziemiach Hadesu. Dzień zakończył się zakwaterowaniem w uroczym Ośrodku „Marysieńka” i pyszną obiadokolacją.
Wycieczka Sekcji Emerytów ZNP w Rybniku na Dolny Śląsk – dzień II
Kolejny dzień, to zwiedzanie Wałbrzycha i jego osobliwości, z ciekawymi opowieściami naszej Przewodniczki. Odrestaurowane stylowe kamienice, kościoły podkreślają urodę miasta. Znajdujące się tutaj Muzeum porcelany i mnóstwo zgromadzonych w nim eksponatów oczarowują wszystkich. To przecież ostatnie już egzemplarze świadczące o świetności zakładu w czasach minionych, bo fabryki porcelany w Wałbrzychu już nie ma. Na szczególną uwagę zasługuje zwiedzanie Starej Kopalni węgla kamiennego z podziemną trasą turystyczną i nowoczesną wieżą widokową, skąd rozpościera się ciekawy widok na Wałbrzych, zachowane obiekty nieczynnej już kopalni, a przede wszystkim widok na sudeckie krajobrazy. Ten industrialny zabytek bardzo realistycznie pokazuje dawną pracę górników. O niej i o zwyczajach górniczych opowiada były górnik, pełniący funkcję przewodnika. W 2022 roku Stara Kopalnia została wyróżniona certyfikatem Najlepszego Produktu Turystycznego Polski.
Dolny Śląsk na swoim terenie posiada dziesiątki świetnie zachowanych zamków, pałaców i dworów. Każda z tych architektonicznych pereł posiada fascynującą historię. My poznaliśmy okazałą rezydencję dawnego rodu von Hochberg – Zamek Książ, jeden z największych w Europie i jego burzliwą wielowiekową historię. Najsłynniejszą rezydentką zamku Książ była znana nam z pobytów w Pszczynie Księżna Deisy von Pless, żona księcia Jana Henryka XV Hochberga.
Deisy cieszyła się ogromną sympatią wśród mieszkańców Wałbrzycha i okolic, a wielu porównywało ją nawet do cesarzowej Sisi.
Deisy- to jedna z najpiękniejszych i najbardziej adorowanych kobiet przełomu XIX i XX w. To jej Zamek Książ zawdzięcza swoją sławę, a my mogliśmy wędrując po apartamentach Księżnej, wysłuchać z audiobooka ciekawych opowieści.
Wycieczka Sekcji Emerytów ZNP w Rybniku na Dolny Śląsk – dzień III
Ostatni dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy od zwiedzania Palmiarni, znajdującej się w pobliżu naszego Ośrodka „Marysieńka” i udaliśmy się do Świdnicy. Głównym naszym celem był sławny Kościół Pokoju – największa drewniana protestancka świątynia wpisana w 2001 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To największa zabytkowa barokowa drewniana świątynia sakralna działająca od 1657 roku. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Cudny barokowy wystrój wręcz oszołomił nas swoim bogactwem figur czy złotych ornamentów otaczających wypisane biblijne cytaty. Mieliśmy okazję posłuchać fragmentu koncertu J. S. Bacha, na zabytkowych organach. Piękno tego obiektu trudno jest wyrazić słowami, więc tylko zdjęcia w tym mogą nam pomóc. Końcowy spacer po Świdnicy, kameralne zaułki, piękny Rynek, ciekawe pomniki, Msza św. dla chętnych i zwiedzanie Katedry Świdnickiej oraz indywidualnie ciepły posiłek w „Barze Kupieckim”, to ostatnie akcenty naszej wycieczki.
Dziękujemy więc naszej kol. Ewie, przewodnikowi wycieczki, za przepiękną narrację turystyczną i podziwiamy jej wiedzę. Panu Kierowcy Mirkowi dziękujemy za uprzejmość, wyrozumiałość oraz za bezpieczną jazdę, a pani Eli – pilotowi naszej wycieczki za pilnowanie trasy i radosną troskę o uczestników wycieczki, Dziękujemy sobie wzajemnie za obecność za każdy uśmiech, za wzajemną życzliwość, bo była to bardzo sympatyczna i zdyscyplinowana grupa. Szkoda, że nie mogła być z nami Ania Pojda, która zainicjowała tę wycieczkę we współpracy z Biurem Turystycznym „Agata” w Rybniku za to jej bardzo dziękujemy. Za rzetelność wszystkich oferowanych przez Biuro usług, dziękujemy.