Oświadczenie ZNP w sprawie wypowiedzi Ministra Dariusza Piontkowskiego

1 sierpnia 2019

Związek Nauczycielstwa Polskiego wyraża swoją głęboką dezaprobatę wobec wypowiedzi Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego. Jest to wypowiedź świadcząca o jego głębokich uprzedzeniach oraz dowodzi braku zrozumienia, na czym polega rola i odpowiedzialność urzędnika państwowego.

Obowiązkiem przedstawiciela polskiego rządu jest zapobieganie dyskryminacji, a nie jej podsycanie, służenie wszystkim obywatelom, a nie wybranym grupom. Przypominanie, czym jest poszanowanie godności ludzkiej, a nie dawanie przyzwolenia na jej deptanie.

Zadaniem szkoły jest wychowanie do demokracji, kształtowanie gotowości do dialogu i odpowiedzialności za współobywateli, szczególnie tych, którzy są w mniejszości i którym przez lata odmawiano przynależnych im praw. Szkoła jest miejscem, w którym wszyscy, uczennice i uczniowie oraz nauczycielki i nauczyciele, bez względu na swoje przekonania, płeć, orientację seksualną czy pochodzenie mają czuć się bezpiecznie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje od Ministra Edukacji Narodowej, że nie będzie straszył zakazami, ale zapewni współobywateli, iż edukacja pozostanie sferą wolności i prawdy, przestrzenią przyjazną i otwartą dla wszystkich, a prawa zagwarantowane konstytucją, takie jak wolność do organizowania pokojowych zgromadzeń, będą przestrzegane.

Związek Nauczycielstwa Polskiego przyłącza się do apelu Rzecznika Praw Obywatelskich i oczekuje od premiera RP Mateusza Morawieckiego zajęcia zdecydowanego stanowiska w sprawie wypowiedzi podległego mu ministra.