Karta Nauczyciela w Senacie i poprawki ZNP

4 sierpnia 2022

Podczas dzisiejszego (20.07) posiedzenia senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu przedstawiciel ZNP złoży poprawki do znowelizowanej przez Sejm 23 czerwca 2022 r. ustawy – Karta Nauczyciela.

Dotyczą one:

1. Wzrostu średniego wynagrodzenia nauczyciela początkującego, nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego (nowelizacja zakłada wzrost wynagrodzenia wyłącznie w stosunku do nauczyciela początkującego – 120 proc. kwoty bazowej). Zgodnie z propozycją ZNP średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie stanowiło 130% kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej, natomiast nauczyciela mianowanego – 187%, a nauczyciela dyplomowanego – 233%.
  2. Zmiany brzmienia delegacji ustawowej określającej – w drodze rozporządzenia – tryb i zasady dokonywania oceny pracy nauczycieli poprzez wykreślenie kryteriów dokonywania tej oceny.
  3. Zatrudniania nauczycieli rozpoczynających pracę na podstawie umowy o pracę na jeden rok szkolny, a nie jak reguluje nowelizacja na 2 lata.
  4. Skreślenia przepisu wyodrębniającego w ramach czasu pracy nauczycieli 1 godzinę tygodniowo przeznaczoną na konsultacje dla uczniów i ich rodziców.
  5. Skreślenia normy umożliwiającej wieloletnie nawiązywanie umów okresowych z nauczycielami, którzy zostali negatywnie zweryfikowani pod kątem przydatności do zawodu.

Poprawki 6. i 7. skreślają przepisy, pozwalające rozszerzyć katalog organizacji wspierających system oświaty, co umożliwi dofinansowanie i finansowanie zwykłych osób fizycznych rządowymi programami wsparcia.

Senacka komisja, której tematem jest “Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 746, druki sejmowe nr 2351, 2357 i 2357-A). Uwagi, opinie, stanowiska, uwagi obywatelskie zamieszczone w procesie legislacyjnym rozpocznie się o godz. 9.15.

Transmisja online tutaj:

Ustawa o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw to projekt rządowy. Sejm uchwalił ustawę na 57.  posiedzeniu w dniu 23 czerwca 2022 r. Do Senatu została przekazana  24 czerwca 2022 r. Termin rozpatrzenia jej przez Senat upływa 24 lipca 2022 r.